Dujų balionėliai savigynai

2015 m. birželio 20 d. klubas Gintis Muitinės mokymo centre organizavo seminarą Dujų balionėliai savigynai, kuris buvo padalintas į teorinę ir praktinę dalis. Teorinėmis žiniomis apie dujų balionėlius dalijosi UAB Oksalio atstovas Andrius Gavėnis, o apie akių nudegimus bei ašarinių dujų poveikį – mediciną studijuojanti Dovilė Norvydaitė.

« 2 »

Daugiau nuotraukų 

Seminaro pradžioje Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Algis Cibulskas tardamas įžanginį žodį akcentavo muitinės svarbą įvežant prekes iš trečiųjų šalių (tame tarpe ir dujų balionėlius). Viena iš muitinės pagrindinių funkcijų yra vidaus rinkos apsauga nuo neteisėtos prekybos daromos žalos, visuomenės saugos ir saugumo užtikrinimas. Be viso to labai svarbu yra ir visų mūsų asmeninis saugumas tiek tarnyboje, tiek kasdieniame gyvenime. Pasidžiaugė, kad muitinėje yra iniciatyvių žmonių, kurie mąsto ir į savo tarnybinę veiklą žiūri plačiau ir kūrybiškiau. Tokių žmonių dėka gimsta įvairūs seminarai, kurių temos labai įvairios, o žinios naudingos ir reikalingos ne tik įvairiose teisėsaugos institucijose dirbantiems pareigūnams, bet ir visiems visuomenės nariams. Dalindamiesi savo patirtimi, žiniomis prisidedame prie saugesnės visuomenės formavimo, prie valstybės saugumo. Kuo bus daugiau saugiai gyvenančių ir saugiai besijaučiančių visuomenės narių, tuo bus saugesnė mūsų valstybė, mūsų tėvynė. Muitinė ir klubas Gintis aktyviai bendradarbiauja su įvairiomis teisėsaugos institucijomis, organizuoja įvairioms visuomenės grupėms saugios valstybės, visuomenės ir gyvensenos teorinius bei praktinius seminarus.

UAB Oksalio Vilniaus skyriaus parduotuvės direktorius Andrius Gavėnis susirinkusiems seminaro dalyviams buvo parengęs prezentaciją apie Oksalio prekiaujamus dujų balionėlius, kuriuos vėliau praktinėje dalyje galėjo išbandyti visi norintys. Savigyna ir asmeninis saugumas yra labai svarbūs veiksniai mūsų gyvenime, o dujų balionėliai vieni iš pačių paprasčiausių bei pakankamai efektyvių savigynos priemonių. Juos lengva įsigyti, mažų gabaritų, nereikalauja spec. žinių, todėl labai populiari savigynos priemonė. Pagal LR teisės aktus dujų balionėliai yra priskiriami D kategorijai, t. y. parduodami asmenims nuo 18 m. pateikus asmens tapatybę įrodanti dokumentą. Dujų balionėlių būna labai įvairių – nuo 16 ml iki net 370 ml dujų talpos, kurie pateikiami taip pat labai įvairiai – galima pasirinkti balionėlius, kurie dujas purškia labai plačiai (žymimi paveiksliuku ar užrašu fog (rūkas), galima pasirinkti čiurkšlinius (jet (srovė) ar kitokius. Veikimo principas vėlgi labai įvairus, pvz., plačiai purškiantys dujų balionėliai gali veikti iki 4 metrų, kas tikrai yra labai nemažai.

Kalbant apie tokių priemonių:
1. efektyvumą, tai tikrai pakankamai efektyvu, kadangi atsidūrus tam tikroje konfliktinėje situacijoje ir galvojant apie savigyną, labai svarbu laimėti laiko pagalbos iškvietimui ar saugiam atsitraukimui;
2. saugumą, tai pakankamai saugi priemonė, kadangi žala užpuolikui padaroma sąlyginai minimali, todėl galima kalbėti ir apie tokių pagalbinių priemonių prevencinį panaudojimą.

Visų dujų balionėlių esmė – tirpale esanti veiklioji medžiaga, taip vadinami lakrimatoriai (dirgikliai), veikiantys akis, kvėpavimo takus, odą. Veikliųjų medžiagų būna įvairių, kurios žymimos atitinkamų dujų CN, CS, OC (pipiriniai, kurie sąveikoje su oda sukelia audinių deginimą) santrumpomis. CN dujos toksiškos, jos naudojamos vis rečiau, mažo efektyvumo, poveikis trunka 5–10 min., neefektyvi priemonė prieš agresyvius šunis, asmenis apsvaigusius nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų. CS dujos šiek tiek stipresnės, bet taip pat trumpalaikio poveikio, apie 5-10 min., sukeliančios ašarojimą bei kvėpavimo takų dirginimą. Prekyboje galima rasti balionėlių, pagamintų tokių dujų CN, CS mišinių pagrindu, kurie kur kas efektyvesni agresyvių šunų ar apsvaigusių asmenų atžvilgiu. Lietuvoje leidžiama prekiauti ir naudoti prieš žmones tokiais dujų mišiniais užpildytais balionėliais, o pvz. Vokietijoje prieš žmones leidžiama naudoti tik CS dujas, o CN dujos yra draudžiamos. OC dujos pačios efektyviausios, t. y. stipriausią dirginimą ir ilgiausią poveikį sukeliančios dujos. Poveikis ilgas ir gali trukti apie 40 min. Veiklioji medžiaga kapsaicinas – aitriųjų pipirų organinė veiklioji medžiaga, kuri sukelia deginimą ant visų audinių ant kurių patenka, veikia akis, kvėpavimo takus, odą, gali laikinai sutrikdyti orientaciją, sukelti pykinimą, įvairius spazmus, nevalingą stiprų kosulį ar pan. Kapsaicino koncentracija matuojama pagal aštrumą (dar kitaip vadinama karščio vienetais), Scoville vienetais (JAV chemiko, išradusio karščio vienetus, vardu). Tačiau šis matavimas subjektyvus, kadangi paremtas degustatorių metodika. Pvz. JAV dujų balionėlių standartas yra 2 mln. Scoville karščio vienetų (tai tikrai pakankamai daug). Kitas aštrumo matavimas paremtas procentine kapsaicino koncentracija mišinyje. Lietuvoje parduodamuose dujų balionėliuose galima rasti nuo 10 iki 15 procentų, tačiau tai irgi nėra labai tikslu, kadangi labai svarbu iš kokios kokybės yra pati organinė pipirų žaliava.

Po apžvalginės dalies buvo pereita prie UAB Oksalis prekiaujamų dujų balionėlių ir jų savybių. Viena iš pasaulyje garsių firmų, kurias Oksalis atstovauja Lietuvoje, yra Walther ženklas. Tai garsi pasaulyje ginklų ir jų aksesuarų gamintoja, kuri taip pat gamina ir dujų balionėlius. Lietuvoje parduodami Walther dujų balionėliai turi nemažą dujų koncentraciją (apie 10 proc. OC dujų veikliosios medžiagos), be to, Walther reklamuoja, kad šie balionėliai turi apie 2 mln. Scoville vienetų, kas yra tikrai labai nemažai. Walther siūlo ir naujus produktus, pvz. gelinius dujų balionėlius, kurie purškia jau nebe skysta, o tiršta dujų konsistencija, kas labai aktualu pvz. apsaugos darbuotojams, dirbantiems uždarose patalpose, siekiant kuo labiau išvengti galimo dujų poveikio patiems pareigūnams. Be to, Walther balionėliai, lyginant su kitu gamintoju Ballistol, pasižymi labai tvirta bei patikima išorine konstrukcija bei vidiniu mechanizmu, kas labai svarbu teisėsaugos pareigūnams.

Ballistol dujų balionėliai turi šiek tiek didesnę kapsaicino koncentraciją (apie 11 proc.), tačiau, lyginant su Walther ženklu, šie balionėliai turi tik apie 1 mln. Scoville vienetų. Balionėlių dydžių variacija nėra labai didelė, tačiau Ballistol siūlo tarpinius 100 ml talpos balionėlius, kurie didesnės talpos, skirti turistaujant ir gali būti naudojami prieš agresyvius gyvūnus. Ballistol dujų balionėlių konstrukcija ir mechanizmas nėra tokie tvirti kaip Walther ženklo, tačiau turintys apsauginį dangtelį, kuris apsaugo balionėlio savininką, nešiojantį tokį daiktą kišenėse, nuo neatsargaus dujų patekimo ant paties savininko. Tačiau esant poreikiui konfliktinėje situacijoje panaudoti dujas, užtenka pirštu stipriai paspausti apsauginį dangtelį, kad jį pramušti ir papurkšti dujų.

Dar vienas svarbus gaminys yra neutralizatorius, kiek aktualesnis teisėsaugos institucijų pareigūnams, kuris skirtas suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam nuo dujų, sumažinant ar palengvinant dujų sukeliamą akių, odos dirginimą, kurį galima naudoti bet kokiu kampu ir galima apversti. Ši priemonė yra labai sterili dėl spec. plastikinio maišelio esančio priemonės viduje: naudojant neutralizatorių, maišelis traukiasi, susidaro vakuumas ir jokios kitos medžiagos negali patekti. Šios priemonės efektyvumą buvo galimą išbandyti praktinėje dalyje, norintiems pasipurkšti truputėlis dujų ant odos.

Teorinėje seminaro dalyje turėjome dar vieną labai įdomų pranešėją – medicinos studijų atstovę Dovilę, kuri savo praktikoje susiduria su įvairiais akių nudegimais bei traumomis, todėl buvo labai įdomų pasiklausyti pranešėjos iš medicininės pusės – kokias traumas ir pasekmes akims gali sukelti ašarinės dujos bei kokių priemonių imtis suteikiant pagalbą nukentėjusiajam ar stengiantis padėti sau. Dėl tūkstančių sensorinių nervinių galūnėlių ragenoje, akys yra labai jautrios net mažiausiems paviršiniams pažeidimams, todėl akys pradeda gausiai ašaroti, prasideda spazmai, juntamas skausmas. Priklausomai nuo atstumo iš kurio papurškiama ašarinių dujų bei jų kiekio patekusio ant akies paviršiaus, tai sąlygoja ne tik skausmą, perštėjimą, ašarojimą, spazmus, bet gali sąlygoti net ragenos drumstėjimą ar kraujagyslių įaugimą. Medikė atkreipė dėmesį, kad kalbant apie medžiagų poveikį akims (dujas, cheminės medžiagas ar pan.), labai svarbi yra pagalba įvykio vietoje – gausus akių plovimas vandeniu apie 10–20 min., t. y. turi būti plaunami ne akių vokai, nors akys spazmuoja, neatsimerkia, bet gausiai turi būti plaunami akių obuoliai – akių vokus būtina išversti ir akių obuolius gausiai skalauti vandeniu. Rekomenduojama akių netrinti, o gausiai skalauti. Praplovus akis, siūloma profilaktiškai kreiptis į medikus. Nors dujų balionėlių poveikis priskiriamas prie lengvų ir greit praeinančių laikinų organizmo sutrikdymų, tačiau nukentėjus nuo dujų ar suteikiant pagalbą nukentėjusiajam, mes nežinome kokios dujos buvo panaudotos, ar balionėliai buvo įsigyti teisėtoje ar neteisėtoje prekyboje, ar dujas dar galima naudoti ar jų galiojimo terminas pasibaigęs, ko pasėkoje pasekmės gali būti kur kas rimtesnės.

Pabaigoje dar kartą atkreipiame dėmesį, patekus dujoms į akis, medikai rekomenduoja akių netrinti, o išvertus vokus akių obuolius gausiai skalauti tekančiu vandeniu 10-20-30 min.

Vėliau sekė daugiausia emocijų sukėlusi praktinė dalis, kurioje buvo galima išbandyti įvairios talpos bei veikimo principo UAB Oksalio prekiaujamus Walther, Ballistol dujų balionėlius. Klubo Gintis instruktorius Egidijus Stankevičius bei Oksalio atstovas Andrius Gavėnis pasakojo įvairius svarbius dujų balionėlių naudojimo aspektus, kuriuos verta žinoti ketinant įsigyti ar panaudoti dujas. Renkantis dujų balionėlį, svarbu žinoti, kad tam tikros dujos gali silpnai veikti šaltyje, gali neveikti apsvaigusių nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmenų, kai kurie asmenys gali būti mažiau jautrūs dujų poveikiui, todėl tokia priemonė gali būti neveiksminga. Dujų balionėlių nepatariama naudoti prieš vėją bei uždarose patalpose, nes galima nukentėti patiems, gali būti mažai efektyvios prieš kelis užpuolikus, kai kurios jų neefektyvios ginantis nuo agresyvių šunų ar kitų gyvūnų. Tačiau, jei turite dujų balionėlį ir Jums teks gintis nuo agresyvaus šuns, patartina purkšti tiesiai šuniui į snukį, o ne kur nors ant šuns šono, jo kailio. Jei dujos nebus paveikios šuniui, šuo gali išsigąsti purškiamo garso, pačių dujų sukelto gūsio, jam gali nepatikti kvapas, dėl ko šuo gali atsitraukti.

Kiekvieno seminaro pabaigoje, skirto saugiai gyvensenai ir savigynai, linkime, kad niekada gyvenime netektų patekti į konfliktinę situaciją, kurioje tektų gintis ar ginti kitą bėdos ištiktą ar silpnesnį visuomenės narį, tačiau jei taip nutiktų, labai svarbu žinios, turimos parankinės priemonės, kurios gali būti labai įvairios, bet taip pat labai svarbu ir savigyninė taktika – nepurškite dujų prieš vėją ar uždaroje patalpoje, papurškus dujų atsitraukite. Atminkite, savigyna nėra kova, jei yra galimybių, kuo skubiau pasišalinkite, jei reikia kvieskite pagalbą.

Klubo narių vardu dėkoju seminaro organizatoriams, pranešėjams už suteiktas labai naudingas praktiškas žinias bei galimybę išbandyti įvairius balionėlius. Visiems norintiems įsigyti parankinę priemonę, siūlau kreiptis į patentuotas prekybos vietas, kuriose specialistai patars, o gamintojai garantuos prekės kokybę.

Papildomai atkreipiame Jūsų dėmesį, kad daugiau informacijos apie dujų balionėlius galima rasti ir klubo Gintis internetinio tinklalapio skiltyje Self-Defence.

Klubas Gintis
Vida
2015 m. birželio 21 d.