Peilių galandimas ir jų priežiūra

2015 m. kovo 3 d. Peilininkų asociacijos pirmininkas Vladas Naus dalinosi profesionaliomis žiniomis ir asmenine patirtimi apie peilius bei tinkamą jų priežiūrą.

Atrodytų, kad pas tikrą šeimininką peiliai visada geri, prižiūrėti ir aštrūs. Bet kurio vyro paklausus „ar moki užgaląsti peilį?“, manau, visi atsakys „aišku, kad moku“. Be iš tiesų mažai kas žino daugybės galandimo subtilybių, todėl galandant ganėtinai brangius peilius tenkinamasi visai kitokiu rezultatu nei tikėtasi. Įgyjant vis daugiau galandimo patirties, žinių, iškyla vis nauji ir dar nežinomi niuansai, kuriuos tenka spręsti. Todėl domėtis, diskutuoti peilių ir jų priežiūros temomis galima nuolat.

« 4 »

Pirmoje seminaro dalyje Vladas Naus kalbėjo apie peilių plienus ir jų savybes. Peilio savybės priklauso nuo plieno sudėties, anglies kiekio, terminio apdirbimo. Kuo pliene daugiau anglies, tuo peilis kietesnis, atsparesnis dilimui, bet sunkiau pasiduoda apdirbimui. Vengiant nelegiruoto plieno korozijos į plieną maišomi įvairūs elementai, kurie atitinkamomis proporcijomis pasisavindami pliene esančią anglį plieną daro minkštesnį, trapesnį. Todėl renkantis peilius, svarbu ne tik peilio paskirtis, bet ir plieno sudėtis, įvairių elementų proporcijos. O visa tai įtakoja jų priežiūrą, galandimo būdus.

Mano nuomone, apie tinkamą peilių priežiūrą susimąsto tik tie, kurie įsigyja brangius ir retus peilius, turinčius išliekamąją vertę. Jų bet kaip nepagaląsi, jiems reikalinga atitinkama priežiūra. Neprižiūrint tokių peilių tinkamai, jie šimpa ir rūdija. Buvo įdomu sužinoti kokiomis priemonėmis galima galąsti peilius. Nuo peilio naudojimo paskirties, plieno sudėties priklausys ir peilio galandimo pasirenkamas kampas. Pas skirtingus žmones, susiklosčius skirtingoms aplinkybėms, atsiranda savi būdai, kurie gali būti nuo pačių paprasčiausių iki labai sudėtingų ir netgi labai rimtų.

Susirinkusieji aktyviai dalyvavo seminare, uždavinėjo rūpimus klausimus, diskutavo, demonstravo atsineštus senovinius ar jų pačių pasigamintus peilius, aptarinėjo jų naudojamas galandimo priemones. Atsineštų peilių, galandimo priemonių gausa, daugybė klausimų atskleidė šios temos aktualumą. Vladas Naus atsakinėjo į visus dalyviams rūpimus klausimus, mokė ir patarė kaip tinkamai galąsti ir prižiūrėti peilius.

Dar kartą dėkojame Peilininkų asociacijos pirmininkui Vladui Naus už bendradarbiavimą bei išties įdomių bei naudingą seminarą.

Klubas Gintis
Egidijus
2015 m. kovas