Kubotana – maža, bet veiksminga savigynos priemonė

Manau daugelis kovos menų fanų yra bent kartą susidūrę su šia, manyčiau, puikia priemone. Tai lengva, kompaktiška, patogi, efektyvi ir visų svarbiausia, teisėta ginties priemonė. Nors gamintojo originalą nėra taip lengva įsigyti, tačiau lengvai pagaminama „auksarankių“ nepažeidžiant autorinių teisių. Taigi, pabandykime trumpai apžvelgti kas yra kubotana, kaip ji atrodo, kur ją rasti, kur įsigyti, kaip pasigaminti ir kaip ją panaudoti.

Kas yra Kubotana?

Tai javaros atmaina (jap. クボタン, angl. The Kubotan keychain), lazdelės formos raktų pakabukas, kurį sukūrė iš daugelio javaros pavyzdžių garsus kovos menų meistras japonas Soke Takayuki Kubota. Jam taip pat priklauso ir kiti mažiau žinomi įrankiai. Originali kubotana yra 14 cm ilgio ir 1,5 cm pločio. Ji neturi aštrių dalių ar kraštų. Lazdelės korpuse yra šeši apskritimo formos grioveliai, kad būtų patogu ją suimti ir laikyti pirštais delne. Viename kubotanos gale yra žiedas raktams, todėl nešiojama kaip raktų pakabukas. Kubotanos analogai dažniausiai gaminami iš tvirto ir kieto metalo arba plastiko. Būna 12-15 cm ilgio, 1-1,5 cm pločio, 50-150 gr. svorio. Jos gali būti smailėjančios, cilindrinės arba kūginės formos, kurių paviršiuje yra apskritimo formos išlinkių ir įlinkių. Kubotana nėra masyvus įrankis, kurią dėl savo techninių savybių labai patogu laikyti rankoje ir naudoti besiginant. Naudojantis kubotana mes galime įveikti užpuoliką taip pat efektyviai kaip lazda, teleskopu, ar kitu panašiu daiktu. Besiginant kubotana, kitas asmuo nežalojamas taip stipriai, todėl neturėtų kilti didesnių problemų dėl kūno sužalojimo. Kubotana yra ginties priemonė, atitinkanti būtinosios ginties sampratą ir sąvoką. Gintis kubotana gali bet kuris asmuo, nepriklausomai nuo jo amžiaus, lyties, fizinės parengties ar įgūdžių. Tai viena populiariausių asmeninės savigynos priemonių pasaulyje.

Jei ji tokia paprasta, tai gal visai neypatinga?

Visų tokių parankinių ginties priemonių tikslas yra padidinti smūgio stiprumą bei jo poveikį, nei smūgiuojant vien plika ranka. Įsivaizduokime gležną moterį ir kietą vyruką. Kuris iš jų galėtų smūgiuoti stipriau plika ranka? O jei į gležnas moters rankas įdėjus kokią parankinę priemonę? Tuomet moters šansai padidėja. Žinios kaip naudotis priemone, kokias skausmingas žmogaus kūno vietas atakuoti, suteikia dar daugiau pranašumo, kuriuo galima sėkmingai pasinaudoti prieš užpuoliką realios savigynos metu.

Kubotanos panaudojimas

Tai tikrai parankinė priemonė, nes ji visada po ranka, kišenėje. Kubotana tikrai patogi nešiotis. Asmeniškai aš nešiojuosi ją jau beveik antrą dešimtį metų. Sveria nedaug, telpa ir nespaudžia kišenės. Svarbiausia kubotanos savybė yra ta, kad tai visiškai legali priemonė, kurią galima teisėtai nešiotis. Daugelyje pasaulio valstybių kubotanos naudojamos policijoje ar savigynai ne kaip puolamasis ginklas (ir todėl įstatymais nedraudžiamas), o kaip pagalbinė priemonė sulaikant fiziškai stipresnį įtariamąjį arba kaip parankinė ginties priemonė padedanti užpultajam gintis. Kubotanos naudojimo technika grindžiamane priešininko traumavimu, o poveikiu į skausmingas žmogaus kūno vietas. Besiginant kubotana tik padidinama smūgio jėga ir poveikio stiprumas. Kubotana galima smūgiuoti arba galima ja durti, smeigti ar kitaip veikti priešininką. Tvirtai suspaudus kubotaną kumštyje galima smūgiuoti priešininką raktų ryšulių arba galima atakuoti (durti smeigti) pačia kubotanos galine dalimi. Todėl patartina smūgiuoti, durti ar kitaip atakuoti skausmingas kaulėtas, minkštas vietas ar nervų rezginius, t.y. kaklą, žandikaulį, akis, tarpuakį, smilkinius, šonkaulius, stuburą, pilvą, saulės rezginį, plaštakas, šlaunis ir kt. Atminkite, kad smūgiai ar dūriai kubotana sukelia aštrų skausmą ir beveik visišką priešininko atpalaidavimą. Pasinaudoję šiuo pranašumu, Jūs turite galimybę priešininką papildomai smūgiuoti rankomis, kojomis, keliu, bato kulnu ar tiesiog pabėgti, kas, mano manymu, būtų protingiausia. Yra daugybė kubotanos praktinio panaudojimo galimybių, kurios dėstomos daugelyje savigynos klubų.

Kaip pačiam pasigaminti kubotaną arba kur ją įsigyti?

Ogi labai paprastai. Atsisėsti prie kompiuterio, parsisiųsti pavyzdžių, nueiti į mokyklą pas „darbuką“ ir išsitekinti ant tekinimo staklių medinę, ebonitinę, plastikinę, aliumininę versiją arba turėti kokį gerą draugą, kuris galėtų jums ištekinti tokią priemonę darbe. Be to, kubotaną jau galima nusipirkti ne tik Lenkijos kovos menų parduotuvėse, bet ir Lietuvoje. Todėl, jei norite įsigyti šią priemonę parduotuvėje, Jums tereikia užsukti į artimiausią kovos menų parduotuvę ir tikrai ten ją surasite.
Tik nepamirškite, kad visai nesvarbu kur nupirktas ar iš ko pagamintas šis įrankis, kovoje firminis ženklas neturi reikšmės. Ne įrankis valdo žmogų, o žmogus valdo įrankį. Gero meistro rankose ir paprastas daiktas virsta grėsmingu įrankiu. Todėl nepamirškite, viską ką jūs įgyjate – žinias, priemones – būtina įvaldyti ir mokėti tuo pasinaudoti.

Pabaigai

Savigynoje Jus riboja tik Jūsų pačių vaizduotė ir moralė. Todėl labai svarbu įsidėmėti tai, jog neturint kubotanos ir iškilus realiai grėsmei Jūsų gyvybei ar sveikatai, Jūs galite taip pat efektyviai panaudoti bet kokį daiktą esantį po ranka, pvz. susuktą žurnalą, plaukų šepetį, tušinuką, pieštuką, pagaliuką ir t.t. Kitaip tariant, ginant savo gyvybę ar sveikatą, visos parankinės priemonės ir jų panaudojimo būdai tinkami.

Parengė Egidijus
Klubas Gintis
2011 m. gegužė, Vilnius