Kai tenka gintis tuo, kas pakliuvo po ranka

Parankinės priemonės – tai bet koks pirmas daiktas, įrankis jums pasitaikęs po ranka (ne speciali priemonė), kurio panaudojimas ekstremalioje situacijoje jums padės efektyviau gintis ir išnešti sveiką kailį netikėto užpuolimo metu. Daugelis žmonių, kuriems teko pakliūti į tokią situaciją, gali patvirtinti, kad neretai su užpuoliku labai sunku susidoroti vien plikomis rankomis. Todėl turint įrankį ir mokant juo pasinaudoti galima gana efektyviai pasipriešinti užpuolikui.

Būtinosios ginties pasaulinėje praktikoje yra daugybė priemonių, kuriomis mokoma efektyviai gintis. Pirmoji taisyklė, kurią turėtų deklaruoti praktikai, tai gebėjimas priemone pasinaudoti tinkamai. Nors dabar dažnai efektyviomis savigynos priemonėmis įvadinami įrankiai (pvz. šaunamasis ginklas, teleskopas, peilis, beisbolo lazda, dujų balionėlis ir kt.), kurių panaudojimas, nešiojimas, laikymas gali turėti ir nemalonių teisinių pasekmių. Todėl nebūkite mados auka. Tokias priemones propaguojantys žmonės retai susimąsto apie kliento žinias, gebėjimus, mokėjimą tomis priemonėmis tinkamai pasinaudoti bei teisines pasekmes, kadangi daugelis jų galvoja tik apie asmeninę komercinę naudą. Prieš įsigyjant tokią priemonę reikėtų gerai pagalvoti, ar jūs mokėsite ja tinkamai pasinaudoti bei įvertinti galimas teisines pasekmes. Asmeniškai aš nepalaikau asmenų, kurie įsigyja tokias priemones, bet nemoka jomis tinkamai naudotis.

Dažniausiai galvodami apie efektyvias savigynos priemones, mes galvojame apie peilį, lazdą, kuoką, bet ne apie pačius banaliausius daiktus, naudojamus kasdieniame mūsų gyvenime, tokius kaip žurnalai, raktai, avalynė (auliniai batai) ir kt. Net turėdami rankoje, na pvz. lietsargį, mes neretai ieškome kito daikto, o ne panaudojame tai ką turime rankoje. Parakinių priemonių panaudojimą dažniausiai nulemia greita ir efektyvi reakcija į įvykių kaitą aplink jus.

Taigi, kokiomis parankinėmis priemonėmis ar įrankiais galima pasinaudoti? Ogi visais tais, kurie jus supa. Nesižvalgykite kažkur toli, pasižiūrėkite sau į delną, gal ten jau kažkas yra, na pvz. raktai, gėrimo buteliukas, rankinė ir t.t. Gindamiesi naudokite visas priemones, kurios tik jums yra prieinamos, kadangi kėsinamasi į jūsų sveikatą, turtą, o gal net ir gyvybę. Atminkite, kad bet koks daiktas esantis jūsų rankose tik padidina smūgio jėgą ir poveikio stiprumą. Kuo originaliau ir netikėčiau jūs besigindami panaudosite po ranką esančią priemonę, tuo savigyna bus efektyvesnė. Ne veltui yra sakoma, kad pati efektyviausia ir geriausia priemonė yra ta, kuria jūs sugebėjote pasinaudoti.

Nenorėdami vardinti visų žmonijos istorijoje sukurtų ir galimų panaudoti buitinių priemonių, mes įvardinsime tik keletą. Kaip sakoma „žiūrim ką turim“:

1. Raktų ryšulys
Mano manymu, tai tikrai lengvai prieinama priemonė. Juos galime rasti kiekvieno žmogaus kišenėje ar rankinėje. Šitos priemonės panaudojimas yra įvairiapusis. Raktus galima išskaidyti tarp pirštų ir tokiu būdu smūgis bus kur kas efektyvesnis. Tik vena bėda, neteisingai įsidėjus tarp pirštų raktus, jus rizikuojate susižaloti ir save, t.y. savo pirštus, kurie gali net lūžti. Laikydami delne raktų pakabutį, Jūs galite trenkti užpuolikui raktais. Smūgiai raktais bus kur kas stipresni, nei vien plika ranka, bei žymiai skausmingesni. Dar vienas variantas, tai mesti raktus į veido sritį (ne į akis) ir nesigailėti, kad raktai nuo buto, kur padėti pinigai atiteko užpuolikui. Tai galima padaryti tik tam, kad nukreipti užpuoliko dėmesį. Sutrikdę akimirkai užpuoliko dėmesį, Jūs turite galimybę priešininką papildomai smūgiuoti rankomis, kojomis, keliu, bato kulnu ar tiesiog pabėgti, kas, mano manymu, būtų protingiausia. Be to, jaunimo tarpe madinga nešioti raktus ant grandinėlės arba kilpinio dirželio. Tai taip pat efektyvu, kadangi mojuojant grandinėle ar dirželiu su raktais, mes turime galimybę padidinti distanciją ir neprisileisti užpuoliko artyn savęs.

2. Lietsargis
Tai viena efektyviausių priemonių tarp tų, kurie nešiojasi lietsargius. Su juo reikia elgtis kaip su lazda, nereikia išvis nieko išgalvoti. Žmogus, kuris bent vieną kartą yra mojavęs lazda, gali taip pat efektyviai panaudoti ir lietsargį.

3. Diržas
Tai kiekvieno tikro džentelmeno atributas, be to, jis lengvai prieinamas. Nebūtina naudoti savo diržą, nepamirškite – išsivėrę diržą galite likite ir be kelnių. Atminkite, jūs galite panaudoti ne tik kelnių, bet tašės, rankinės, ar net jūsų priešininko diržą, kurį efektyviai galima panaudoti kaip botagą. Ir visai nebūtina mojuoti diržo stora sunkia sagtimi, stengiantis perkirsti užpuolikui galvą (turiu omenyje sovietinės armijos palikimą, nes senais laikais daugelis dėvėjo diržus su storomis, užaštrintais kampais sagtimis), nes taip panaudojus diržo sagtį, gali kilti teisinių bėdų dėl kūno sužalojimo.

4. Gėrimų buteliukas
Karštos vasaros atributas. Daugelis iš mūsų taip malšiname troškulį, bet net nesusimąstome, kad tai labai efektyvu, nes juo galima smogti, durti, smeigti, mesti, apipilti. Tai tikrai plataus panaudojimo įrankis.

5. Knyga, žurnalas
Jeigu esate knygų mylėtojas, tai tikrai žinote, kad knygos turį svorį. Knyga galima ne tik užvožti, bet ją taip pat galima panaudoti kaip skydą nuo metamo į jus daikto. O susuktas žurnalas gali virsti lazda.

6. Kuprinė
Ji tiesiog sukurta tam, kad ja galima butų dengtis nuo smūgių kojomis, lazda. Besiginant jus galite trenkti kuprine. O jei jūsų kuprinėje yra nešiojamas kompiuteris ar kitų sunkesnių daiktų, tuomet užpuolikui tikrai nepasiseks. Jam gali tekti ir pas traumatologą apsilankyti. Stenkitės nesmogti per galvą, kurį lengvai traumuojama, smokite per kojas, rankas, krūtinę, nugarą.

7. Smulkios monetos
Didėjant infliacijai, mūsų kišenėse atsiranda saujos smulkių monetų. Nedovanokite jų benamiams, geriau pasilikite jas sau. Momentų saują tekštelėjus užpuolikui į veidą, akimirkai sutrikdysite jo dėmesį ir turėsite galimybę pabėgti.

8. Laikrodis
Labai tinka „Rolex“ laikrodis, nes tik šios firmos gamintojai garantuoja, kad stiklas nesusibraižo ginantis nuo peilio (juokauju). Jei rimtai, tai į bet kokio laikrodžio apyrankę įdedami pirštai ir sugniaužiami į kumštį. Taip „užsidėjus“ laikrodį, jo apyrankė uždengia pirštus ir juo galima smūgiuoti kaip kastetu.

9. Dezodorantas, plaukų lakas
Geras įrankis gležnoms moteriškėms, kuriuo jos gali naudotis kaip dujų balionėliu. Dezodorantas ar plaukų lakas mažiau efektyvus nei dujų balionėlis, tačiau puiki priemonė akimirkai sutrikdyti užpuoliko dėmesį ir laikinai sustabdyti užpuolimą. Papurškus užpuolikui į akis, turite galimybę pabėgti.

10. Pieštukas, tušinukas
Dažnai sutinkami japonų kovų menuose, kurie panaudojami kaip javaros ar kubotanos. Jais galima smūgiuoti, smeigti, durti į skausmingus žmogaus kūno taškus, juos galima naudoti kaip sverto įrankius, t.y. veikiant tam tikras kūno vietas, sukeliamas skausmingas poveikis užpuolikui.

11. Avalynė
Mes net nesusimąstome, kad avalynė gali tapti labai grėsmingu ir veiksmingu įrankiu. Dažnai dėvime avalynę storu padu, saugančiu mūsų pėdą nuo įvairių nepatogumų. Tačiau būtent toks padas tik sustiprina spyrio jėgą ir poveikį. Esant būtinybei smūgiuokite į kelią, tarpkojį, blauzdikaulį ar pėdos keltį, kadangi šias vietas sunku apginti, lengva pažeisti ir labai skausminga. Dėvint specialią avalynę (pvz. su metaliniais apkaustais), galimos rimtos traumos, o tai gali būti prilyginta net kriminalui. Dabar galima rasti nemažai avalynės gamintojų, kurie pritaiko apavą ganėtinai neaiškiems tikslams (pvz. apavai su ertmėmis peiliams nešioti ir pan.). Tokiu atveju, bus kaltinamas ne gamintojas, o jūs, kadangi sąmoningai pasirinkote tokią avalynę nešiojimui ir sąmoningai pasinaudojote tokios avalynės pranašumu.

12. Gangsterių parankinės priemonės
Tai nelegalūs savadarbiai įrankiai, kurie dažniausiai nešiojami atitinkamo mąstymo kriminalinio pasaulio atstovų. Tokių priemonių (pvz. dantų šepetėliai, šakutės, šaukšteliai su užaštrintais galais, stiklo šukės su nuglūdintomis briaunomis ir pan.) netgi negalima klasifikuoti nei kaip ginklų, nei kaip parankinių priemonių. Tai tarpinė grandis tarp teisėtų parankinių priemonių ir šaltųjų ginklų. Atminkite, tokie savadarbiai įrankiai įstatymiškai draudžiami, už kurių laikymą, nešiojimą bei panaudojimą atsakoma įstatymais nustatyta tvarka.

13. Akmuo, plyta
Šito Lietuvoje tikrai daug. Efektyvi priemonė, kurios panaudojimas gali turėti ir liūdnų pasekmių.

14. Protas
Manyčiau tai pats tobuliausias žmonijos istorijoje žmogaus įrankis. Kol juo nepasinaudosi, tol nežinosi, kad turi. Jeigu jūsų sąmonėje nėra šablonų, kurie dažniausiai tik trukdo, tai jus tikrai galite veiksmingai apsiginti su bet kuria pačia paprasčiausia priemone pasitaikiusia jums po ranka. Ginant savo sveikatą ar gyvybę, visos parankinės priemonės ir jų panaudojimo būdai tinkami.


Pabaigai:
Nepamirškite, kad begindami savo gyvybę, sveikatą, šeimą, orumą, nuosavybę ir naudodamiesi teisėtomis parankinėmis priemonėmis, neperženkite būtinosios ginties ribų, kadangi prokuroras gali priimti jums ir nepalankų sprendimą. Kaip sakoma “galima kaip dėti, bet už tai ir pasėdėti“. Atsakas į puolimą turi būti adekvatus. Todėl neperženkite leistinos ribos, kad dėl to niekam netektų gailėtis.

Parengė Egidijus
Klubas Gintis
2011 m. gegužė, Vilnius