Savigynos patarimai jaunuoliams (įspūdžiai iš seminaro)

2016 m. birželio 4 d. klubo Gintis instruktorius Egidijus Stankevičius vienos Vilniaus vidurinės mokyklos 8 klasės jaunuoliams ir jų tėveliams pravedė saugios gyvensenos bei savigynos seminarą.

« 3 »

Daugiau nuotraukų 

Visi tėvai beatodairiškai gina ir rūpinasi savo vaikais, deja, ne visada tėvai gali padėti, patarti, apginti reikiamu momentu iškilus konfliktinei situacijai. Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame gausu patyčių, smurto, priešpriešos, netolerancijos, svarbu tinkami ugdyti vaiko fizinį pasirengimą, psichologines charakterio savybes, mokinti įveikti baimes, suvaldyti įtampą, daugiau pasitikėti savimi, vengti konfliktinių situacijų, o esant reikalui gintis arba ginti. Todėl visos edukacinės klubo Gintis programos prasideda teoriniu įvadu apie savigyną: kas yra savigyna, kaip apsiginti, kokie galimi kūno sužalojimai ir kokios galimos šių sužalojimų teisines pasekmės.

Klubo Gintis instruktorius Egidijus akcentavo saugios gyvensenos principus: turime būti budrūs, sąmoningi, vertinti įvairias situacijas ir galimus šių situacijų pavojus, vengti konfliktų. Tačiau, jei nebėra kitos išeities ir gresia pavojus gyvybei, reikia gintis arba ginti. Jei pavyko apsiginti, būtina atsitraukti į saugią vietą, apsižiūrėti ar nesate sužalotas, visais atvejais kviesti pagalbą. Seminaro metu Egidijus demonstravo savigynos veiksmų atlikimo technikas. Veiksmai turi būti greiti, koordinuoti, tikslūs, tačiau paprasti, kad kiekvienas, tiek mergina, tiek vaikinas, galėtų juos atlikti veikiant stresui, baimei, adrenalinui, nepriklausomai nuo fizinės parengties.

Vėliau Egidijus pristatė įvairias specialias bei parankines priemones (dujų balionėliai, kišeniniai peiliukai, kuprinės, raktai, jų pakabukai kubotanos, diržai ir kt.), jų galimą panaudojimą ginantis, nukreipiant užpuoliko dėmesį, ar sustiprinant smūgio, poveikio jėgą, šių priemonių galimą žalą kūnui, galimas tokių sužalojimų pasekmes. Daugiausia dėmesio sulaukė treniruotėms skirti dujų balionėliai ir peiliai. Tiek dujų balionėliai, tiek įvairūs kišeniniai peiliukai labai populiarūs jaunimo tarpe. Dujų balionėliai legali savigynos priemonė, pakankamai nebrangi, efektyvi, neužimanti daug vietos, tačiau būtina nepamiršti, kad pagal Lietuvos teisės aktus, galima tik sulaukus 18 metų. Be to, net ir šią priemonę reikia mokėti tiek pasinaudoti, tiek tinkamai panaudoti, t. y. nešiotis lengvai pasiekiamoje vietoje, nepurkšti prieš vėją, uždaroje patalpoje, ar pan. Be to, papurškus gausiai dujų į akis iš arti, galimi ir rimti akių sužalojimai, dėl ko galimos atitinkamos pasekmės. Kita plačiausiai paplitusi priemonė – kišeniniai peiliukai. Peilis – kiekvienam lengvai prieinamas įrankis, kurį galima įsigyti be didesnių pastangų. Tai ne tik vienas dažniausiai buityje naudojamų daiktų, bet taip pat labai dažnas įrankis jaunuolių, vyriškių kišenėse. Deja, tai ir viena dažniausiai pasitaikančiu grėsmių – užpuolimas grasinant peiliu. Peilio panaudojimas ne pagal paskirtį užtraukia baudžiamąją atsakomybę užpuolikui, tačiau apsiginti nuo jo be sunkių kūno, dažnai mirtinų, sužalojimų, praktiškai neįmanoma. Su mokomaisiais treniruočių peiliais, jaunuoliai ir jų tėveliai galėjo pajusti, koks tai pavojingas ir mirtį nešantis ginklas. Jei grasinama peiliu, patartina vengti bet kokios kovos, jei tik įmanoma – pasitraukti į saugią vietą. Jei nepavyksta pabėgti, o jums grasinant peiliu reikalaujama atiduoti asmeninius daiktus, tuomet neverta rizikuoti savo sveikata ar net gyvybe, geriau atiduoti tai, ko reikalaujama. Tačiau kaip elgtis ir kokių veiksmų imtis, jei būsite priverstas gintis nuo užpuolimo peiliu ir būsite beginklis? O jei pakliūsite į situaciją, kuomet kišenėje turėsite peiliuką ir jį panaudosite savigynai? Klubo Gintis instruktorius aptarė įvairias būtinosios ginties situacijas, dalinosi žiniomis ir įgūdžiais, atsakinėjo į įvairius klausimus.

Tikime, kad viena iš sąmoningos bei atsakingos jaunosios kartos ugdymo priemonių yra įvairiapusis jaunimo švietimas. Gyvenimas būtų idealus, jei mūsų vaikams niekada netektų patirti smurto, visada augtų saugūs, mylimi, fiziškai ir psichologiškai stiprūs, mylintys ir gerbiantys savo tėvynę, šeimą ir kitus visuomenės narius. Linkime niekam niekada nepatirti grasinimo, užpuolimo, smurto ar pan., tačiau norisi tikėti, kad suteiktos žinios bus naudingos esant būtinybei ginti save ar savo artimą.

Vida,
Klubas Gintis
2016 m. birželio 7 d.