Mokomieji, treniruočių peiliai

Darbas su peiliu

Spaudos kriminalinių įvykių apžvalgoje dažniausiai pasitaikanti grėsmė, tai užpuolimas su peiliu arba kitu aštriu daiktu. Rusų kalboje yra puikus apibūdinimas šiems įrankiams – koleščem režuščim predmetom (liet. duriančiu pjaunančiu įrankiu), nes ne visada smurtaujama su konkrečiu peiliu, o dažnai į šią priemonę panašiais įrankiais (pvz. atsuktuvu, yla ir kt.). Todėl mokėjimas elgtis su šiuo įrankiu (besiginant peilis gali atsidurti ir jūsų rankose), mokėjimas apsiginti nuo peilio, visuomet išlieka aktualia tema, nes žinios ir įgūdžiai padidina jūsų šansus apsiginti ir išgyventi. Didėjantis poreikis įsigyti įvairius peilius, skatina jų pasiūlą. Nors dar visai neseniai prekyboje buvo sunku įsigyti mokomuosius peilius, šiuo metu galima laisvai juos įsigyti specializuotose parduotuvėse.

Treniruočių peiliai

Pirmas mano treniruočių peilis buvo guminis. Turiu jų keletą savo kolekcijoje. Guminius peilius, kaip mokomąją priemonę, man padovanojo mano mokytojas Gari Nikolajonok. Šie peiliai buvo naudojami dar Lietuvos milicijos, o vėliau policijos mokymo įstaigose, kaip mokomoji priemonė. Vėliau man į rankas pakliuvo tanto (medinis peilis). Apie šį įrankį galiu paminėti tai, kad jis mano gyvenime atsirado aikido praktikavimo laikais. Aikido kovos mene praktikuojama savigyna nuo peilio neprilygsta Self Defense (liet. savigyna) mokyklai. Aikido kovos mene nėra varžybų, nes jis grindžiamas dvikovos neegzistavimo filosofija, todėl nekovojama ir demonstruojami tik sąlyginiai veiksmai, neakcentuojant tokių veiksmų nepraktiškumo. Neatsižvelgiant į tai, su tanto vėliau dar teko padirbėti, nes mano manymu, jis yra labai geras treniruočių peilis. Tanto taip pat galima įsigyti specializuotose parduotuvėse, bet jei turite nagingų draugų ir pavyzdį, lengvai galite pasigaminti patys ir tai tikrai daug nekainuos.

Laikui bėgant augo poreikiai ir reikalavimai, atsirado papildomi norai, todėl teko ieškoti naujų idėjų. Internete aptikau ir atkreipiau dėmesį į duraliuminio peilius. Tuo metu jie buvo ganėtinai brangūs. Pirmą tokį peilį įsigijau tik 2009 metais. Pagal jį mano draugai pagamino jų daugiau ir dabar savo kolekcijoje turiu 24 mokomuosius peilius. Bet ir čia nežadu sustoti, jau užsisakiau kitas treniruočių peilių versijas.

Įvairiuose self defense kursuose ir mokymuose vis daugiau dėmesio ir laiko skiriama peiliams. Mokymosi metu niekas nesiryžta naudoti aštrių peilių. Net esant ypatingai lėtiems parodomiesiems ar mokomiesiems judesiams ir didelei trenerių ar besitreniruojančiųjų patirčiai, rizika susižeisti išlieka labai didelė (žinau atvejį, kai kursų metu asmuo nukentėjo nuo tikro peilio). Būtent dėl to ir reikalingi treniruočių peiliai.

Jau supažindinau su galimais treniruočių peilių variantais, todėl norėčiau plačiau aptarti jų rūšis, pliusus bei minusus. Tai tik mano asmeninė nuomonė iš patirties ir pastebėjimų dirbant su peiliais treniruočių metu, tad jei turite kitokių įdomių pastebėjimų, mielai prašome pasidalinti.

Kad būtų patogiau, išskirsime treniruočių peilius į dvi pagrindines grupes: minkštus (guminius) ir kietus. Be to, atskirai išskirsime metalinius/medinius peilius su dažais (dažikliais, žymekliais).

Minkšti (guminiai) peiliai

Peilis pagamintas iš gumos. Priklausomai nuo gamintojo, gali būti įvairaus kietumo ir į tai reikia atsižvelgti renkantis guminį peilį. Puikiai atkartoja peilį ir leidžia agresoriui natūraliai jį laikyti. Mano manymu, ne visi tokie peiliai yra vykę, nes esu ne vieną jų sulaužęs ties rankena. Kai kurių modelių net nerekomenduočiau įsigyti.

Pliusai

Pagal kainą prieinamas kiekvienam. Puikiai tinka pradedantiesiems, nedidele rizika susižeisti. Guminiai peiliai atitinka tikro peilio išvaizdą.

Minusai

Dažnai gaminami iš kietos gumos arba dirbtinio pluošto, o kartu su gan aštriu guminio peilio galiuku, didėja sužeidimo rizika (į tai reikia atkreipti dėmesį pasirinkimo metu). Guminių peilių didžiausias trūkumas yra jų lankstumas, t.y. dirbant su tokiais peiliais, jie tinkamai neatkartoja tikro peilio veiksmų; atliekant kai kuriuos veiksmus, pvz. susijusius su priešininko nuginklavimu, jie dažnai išsikreipia, išsilenkia, dėl ko padidėja susižeidimų rizika; ginantis dažnai sulinksta arba tampa nepastebimi.

Kieti peiliai

Mediniai peiliai

Lengvai pagaminami iš daugelio medžio rūšių. Jie saugus net vaikams. Leidžia treniruoti atitinkamus judesius. Nesukelia neigiamų tikro peilio emocijų vaikams ir silpnesnių nervų suaugusiems (teko susidurti su asmenimis, kuriems nemalonu regėti prieš save tikro peilio imitaciją).

Metaliniai peiliai

Medžiagų pasirinkimas, iš kurių gaminami šie peiliai, yra platesnis. Mano manymu, geriausia rinktis peilius pagamintus iš metalo, diuraliuminio ir aliuminio. Tokių peilių formos dažniausiai atitinka žymių gamintojų tikrų peilių modelius ir gaminami užapvalintomis briaunomis bei galiuku, plokščia plastikine arba pinta rankena. Puikiai atkartoja darbą su peiliu. Peilio svoris artimas tikram, o pjovimai ir kirčiai yra gerai jaučiami, kuo nepasižymi minkšti peiliai. Peiliai gali būti komplektuojami su dėklu, kuris leidžia peilį laikyti skirtingose vietose.

Pliusai

Didelė įvairovė ir labai panašus į tikrąjį peilį. Labai realiai atrodo treniruočių metu. Leidžia atkartoti kovą streso metu (po pirmo smūgio jaučiame, kad tai ne žaisliukas).

Minusai

Didesne rizika susižeisti, o tai reikalauja papildomo inventoriaus treniruočių metu (veido ir kt. apsaugų, pirštinių, ir t.t.).

Metalinis/medinis peilis su dažais (dažikliais, žymekliais)

Ilgainiui treniruojantis pradeda kilti vis daugiau klausimų ir abejonių, susimąstoma ar tobulinant techniką netyčia nesusižeidžiama, ar dvikovos metu besiginantis asmuo pastebi, kad kaunasi su apsiginklavusiu užpuoliku ir pan. Todėl tokioms treniruotėms reikia kiek kitokių mokomųjų peilių, kurie pažymėtų sužeidžiamas vietas ir parodytų žaizdų pasiskirstymą. Šiuo atveju puikiai tinka mediniai, metaliniai arba kieto pluošto peiliai, kurie ašmenų vietoje turi gumą arba kempinę, kurią galima nudažyti raudonais specialiais dažais. Po dvikovos tokiais peiliais matyti kur padaromi sužeidimai ir ar gintasi nuo peilio techniškai ir taisyklingai. Tokių peilių papildomas privalumas yra tai, kad raudonos žymės veikia motyvuojančiai. Kovojančios pusės nenori patirti sužeidimų, bet nori labiau sužeisti priešininką, dėka to, treniruotė tampa labiau tikroviška ir įdomi.


Apibendrinant pateiktą informaciją, norėčiau pasakyti, kad peilį reikia rinktis sąmoningai, priklausomai nuo treniruočių lygio, jūsų patirties, poreikių ir treniruočių pobūdžio. Praktinių treniruočių metu, kaitaliojant išvardintus peilius, jūs atrasite peilį tinkamą tik jums pagal jūsų pasiruošimą ir poreikį. Jei norėtumėte įsigyti mokomuosius peilius, tai šiuo metu pasiūla yra didelė. Daugybė parduotuvių prekiauja treniruotėms skirtais mokomaisiais peiliais, skiriasi tik jų kokybės ir kainos santykis. Kita vertus, jį galima ir pasigaminti, tereikia rasti tam tinkamą medžiagą ir auksinių rankų meistrą.

Tikiuosi, išvardinti mokomųjų peilių privalumai ir trūkumai leis jums pasirinkti peilį atitinkantį jūsų poreikį ir treniruotės pobūdį, tik atminkite, kad ne peilis ar firma gamintoja atsako už jūsų veiksmus su peiliu, o jūs asmeniškai atsakote už savo veiksmus su peiliu.

Parengė Egidijus
Klubas Gintis
2011 m. spalis, Vilnius