Krav Maga

KRAV MAGA

Krav Maga taip vadinasi savigynos sistema, kilusi Izraelyje. Ji atsirado 20 amžiaus 40-ųjų metų pabaigoje. Jos įkūrėjas Imi (Imre) Lichtenfeld, vengrų kilmės žydas, gimęs 1910 m. Budapešte. Imi tėvas Samuelis, palikęs cirką apsistojo Bratislavoje (Slovakija), kur atidarė pirmąją mieste sunkiosios atletikos mokyklą, kurioje mokėsi ir sūnus Imi. Vėliau Samuelis pradėjo tarnybą policijoje, kur savo pavaldinius papildomai mokė savigynos bei gynybos nuo agresyvaus užpuolimo. Sūnus Imi nuo mažens treniravosi daugelyje sporto šakų, bet daugiausia laimėjimų pasiekė gimnastikoje, bokse ir klasikinėje kovoje. Tai vienas geriausių tuometinės Europos kovotojų, iki 1939 m. tapęs daugkartiniu šalies čempionu ir tarptautinių turnyrų prizininku.

20 amžiaus 30-ųjų metų viduryje Centrinėje Europoje pradėjo plisti fašistinės ir antisemitinės grupuotės. Imi su kitais žydų jaunuoliais, daugelis kurių taip pat buvo boksininkai, kovotojai bei sunkiaatlečiai, pradėjo priešintis grupuotėms, kurios puldinėjo ir niokojo žydų kvartalus. Dalyvaudamas daugybėje susirėmimų ir gatvės kovų, kuriose praktiškai naudojo išmoktus sportinius kovų veiksmus, Imi iš sportininko tapo tikru gatvės kovotoju. Šie susirėmimai ir kovos labai paveikė Imi. Jis suprato, kad tiek sportinė kova, tiek reali kova, turi bendrumų ir šitas suvokimas davė pradžią naujai savigynos sistemai Krav Maga. Jis pradėjo plėtoti naujos praktinės savigynos Krav Maga technikos sistemą.

Prasidėjus II pasauliniam karui Imi tarnavo Čekijos legione Artimuosiuose Rytuose. 1942 m. buvo demobilizuotas ir gavo leidimą apsigyventi Palestinoje. Nuo 1944 m. treniravo Izraelio karius, kuriuos mokė fizinės parengties, plaukimo, atakų peiliu ir gynybos nuo jų. 1948 m. įkūrus Izraelio valstybę ir suformavus Izraelio gynybines pajėgas, tapo fizinės parengties ir Krav Magos vyriausiuoju instruktoriumi. Izraelio gynybinėse pajėgose ištarnavęs apie 20 m. sukūrė ir ištobulino savo unikalų savigynos ir beginklės kovos sistemą. Imi kuriama ir tobulinama Krav Maga savigynos sistema turėjo atitikti Izraelio gynybinių pajėgų reikalavimus, t.y. turėjo būti greitai išmokstama, savigynos veiksmų įgūdžiai įgyjami minimaliai praktikuojant atitinkamus veiksmus, o veiksmai lengvai pritaikomi maksimalaus streso sąlygomis. Išėjęs į atsargą Imi Krav Maga sistemą adaptavo civilių poreikiams. Ji tapo prieinama ir tinkama visiems asmenims, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties, fizinės parengties ar įgūdžių.

Izraelio savigynos Krav Maga sistema savo išskirtinumu sudomino ir kitas šalis. Pastaruoju metu ją aktyviai taiko specialūs būriai iš Prancūzijos, Belgijos, Šveicarijos, Lenkijos ir Amerikos.

Krav Maga savigynos sistemos pagrindas yra paprastumas, greitis, veiksmingumas. Sistemoje naudojami tik tie veiksmai, kurie atitinka šiuos principus. Žmogiškumas, estetika, tradicijos neturi jokios reikšmės. Todėl propaguojama smūgiai į akis, kaklą, galūnių laužimas, įkandimai, smūgiai į lytinius organus. Pasak Imi Lichtenfeld rytų kovos menai per daug sudėtingi. Todėl įvairūs veiksmai, kurie labai įspūdingai atrodo sportinių kovų kvalifikacinių egzaminų metu, netinka kovojant gatvėje ar kovojant su teroristais. Visuose tradiciniuose kovos menuose, kovotojo lygį parodo jo išmoktų veiksmų technikos sudėtingumas. Savigynos sistemoje Krav Maga atvirkščiai, kuo labiau mokinys pasitiki savimi, tuo technika prastėja. Besimokant Krav Maga technikos sunkiausia sugebėti atsikratyti nereikalingų judesių, veikti labai paprastai, bet tuo pačiu, labai greitai ir maksimaliai veiksmingai. Būtina maksimaliai kontroliuoti savo emocijas, t.y. atsikratyti nereikalingų veiksmų, smūgiuoti paprastai bet greitai ir tik tada, kada reikia, ir tik į labiausiai pažeidžiamas, sunkiausiai apginamas bei pačias skausmingiausias priešininko vietas. Svarbiausia kovoje yra neleisti priešininkui jus sunkiai sužeisti. Jūsų kontrsmūgis turi būti trumpas, tiesus ir greitas, kad neliktų nei vieno šanso jūsų priešininkui nuo smūgio apsiginti.

Parengė Lana Zaleckienė ir Egidijus Stankevičius